Loovus

Inspiratsioon. Motivatsioon. Armastus.

Õnne defineerida on keeruline, aga mitte võimatu. See on isiklik protsess. Õnn tähendab igaühe jaoks erinevaid asju. Peamiselt aga teatavat meeleseisundit. Mina defineerisin õnne kunagi läbi kolme asja: inspiratsiooni, motivatsiooni ja armastuse. Kõik need komponendid on õnneks olulised. Kõik need komponendid on ka loovuseks olulised. Mina usun pigem rõõmuga loomisesse kui kannatava kurva kunstniku portreesse. Ilu saab sündida ilust. Ilu saab sündida heaolust. Ilu saab sündida õnnest. Kui miski on hingega loodud, on see kindla peale ilus.

Inspiratsioon

Ideed. Mõtted, mida teostada. Vastus küsimusele “mis?”. See miski, mida sa luua või ära teha soovid. Olgu selleks siis näiteks tantsukoreograafia, trimmis keha, otsast lõpuni ise kujundatud kodu, ise kokkupandud piparkoogimaja või mahukas ilukirjanduslik teos. Sa võid luua mida iganes. Loovus pole piiratud kunstilise eneseväljendusega. Loovus on olemas igas elutahus. Vahetevahel pead loovust kasutama ka väga lihtsa e-kirja koostamisel. Põhimõtteliselt alustad kuskilt tühjusest ja tekitad teatud vahenditega (arvuti) midagi uut ja kasulikku (paljud loovuse definitsioonid rõhutavad loovuse kahte tahku: uus ja mingis mõttes kasulik).

Kust ideed tulevad?

Ideed leiavad tee sinuni uutest impulssidest, uutest kogemustest. Kui teed midagi teisiti, omandad uue oskuse või külastad uut paika, värskendad oma mõttemaastikku. Taipad, et maailmas on niivõrd palju erinevaid erilisi tahke. Saab ka teisiti, mitte ainult nii, nagu sina harjunud oled.

Ka raamatud (ja e-kursused ja taskuhäälingusaated jne.) on põhjatud ideede allikad. Sa ei pea alati midagi ise läbi kogema ja tegema, et uue ideeni jõuda. See võib tabada sind ka nn. teise ringi kogemuse kaudu, kui sellest loed või kuuled.

Inimesed inspireerivad samuti, sest oleme ometigi sotsiaalsed olendid. Läbi suhtluse võivad pähe tekkida ootamatud seosed ja paned pildi kokku hoopis uuel moel.

Tühikäigul olemine tänapäeva kiires maailmas annab ajule võimaluse kogutud juppidest midagi uut genereerida. Vahel on vajalik väike paus teha ja lõpetada mõistusele uue materjali pealeladumine. Oled juba piisavalt endasse kogunud, anna endale võimalus hinge tõmmata ja pusletükkidel võluväel oma kohale asetuda.

Kõik raamatud ja kogemused on toredad, aga inspiratsioon võib sündida ka tühjusest, mis tegelikult pole üldse nii tühi ega hirmutav, kui esmapilgul tunduda võib. Mul on sellist tühikäiku juhtunud töötoas, kus kuidagi teemast välja lülitusin ega kuulanud enam päriselt (mitte et ma õhutaks kõiki kursustel vms osalema ja siis päriselt mitte kohal olema!), sest tuvastasin hetke, mil ei jagatud mulle olulist teavet. Istusin toolil, ebaviisakas olnuks telefoni näppida, lasin mõtted uitama ja… vau, sündiski midagi uut ja üllatavat! Ma ei kutsunud inspiratsiooni enda juurde. Ma olin vaikselt ja ta tuli ise. Muidugi võib proovida inspiratsiooni ka enda juurde kutsuda. Ajurünnakuteks on väga palju tõhusaid tehnikaid ja meetodeid.

Motivatsioon

Tahe. Ideed on küll toredad, aga veelgi ägedam on, kui need ka reaalsuseks saavad. Ideed tegudeks. Ise olen väga palju ideid loonud ja väga paljudel neist lasknud ka hukka minna. Milline raiskamine. Järelikult ei olnud piisavalt tahet ega motivatsiooni, et neid ellu viia. Motivatsioon ei sünni tühja koha pealt, sellega tuleb tööd teha. Algul sunnid end pisut. Kui millestki saab aga juba harjumus, sünnib tahe viimaks ometigi iseenesest. Aga jätkuvalt mitte tühja koha pealt, selle taga on pidev harjutamine.

Nii on mul saanud trennitegemisest samasugune harjumus nagu hambapesust. Ma ei saa ilma trennita olla. Mul ongi füüsiliselt ja vaimselt kehv olla, kui ma ei treeni. Väike sörk, raskuste tõstmine jõusaalis, kiire tantsuimprovisatsioon ja juba ongi mul 10 korda mõnusam enesetunne. Trenn annab energiat ka siis, kui jõudu enam üldse pole. Vahel on energia saamiseks vaja seda kõigepealt pisut kulutada.

Kust leiab motivatsiooni?

Motivatsiooni võib leida raamatutest. Ütleks, et mul on suisa sõltuvus motiveerivate raamatute osas. Põhimõtteliselt olen eneseabi raamatute fanaatik. Mulle meeldib neid omada, osta… mulle meeldib raamatupoes “psühholoogia” või “eneseabi” riiulite ees seista. Vahel saan korraliku motivatsioonilaksu puhtalt nende raamatute pealkirjade lugemisest.

Motivatsiooni allikaks võib olla ka teine inimene. Keegi, kes teeb midagi vahvat hingestatult, kes elab mingis voolus 110%. Keegi, kelle moodi sa soovid olla. Kui ma mõnda aega toitumisnõustajana töötasin, masendas mind inimeste vähene motiveeritus. Tundsin, et ma ei viitsigi nendega tegeleda, kui nad ise tegelikult ei taha. Ma ei näinud ennast motivaatorina. Praegu tagasi vaadates mõtlen, et lähenesin motivatsioonile tõenäoliselt valesti.

Nüüd, mil olen ise elu parimas vormis (ja iga päevaga aina paremaks, ma alles alustasin eneseloomisega), on hakanud inimesed mu käest küsima, mida ma selle saavutamiseks teen. Neid motiveerib mu eeskuju. Ma olen üdini tänulik, kui nad seda välja ütlevad, sest see annab mulle omakorda kindlust ja motivatsiooni juurde. Ma olen õigel teel. Nii et… kui näiteks sina, kallis lugeja, mind (või mõnda oma sõpra-tuttavat-pereliiget) salaja imetled, siis ära jäta seda enda teada, ütle välja! See positiivsus toidab nii saajat kui andjat. Rohkem headust maailma, eks!

Motivatsiooni leian mina kindlasti ka värskest õhust ja üldse liikumisest. Kui tunnen, et kohe üldse ei taha midagi teha, püüan mitte end teki alla ära peita. Ma lähen õue või trenni. Ma sunnin oma keha liikumisse ning peagi hakkab ka mõte liikuma. Kummaline… kõlab nii, nagu ei vajaks ma treenimiseks motivatsiooni – nii ongi, mainisin juba eelnevalt, et sellest on saanud tugev harjumus. Mul tuleb end motiveerida mingeid vaimseid asju tegema, näiteks kirjutama.

Üks väga esiletungiv ja äge motivatsiooni allikas võib olla ka idee (ehk inspiratsioon) ise. Kui mingi idee on niivõrd äge, et näiteks ei lase öösiti magada ja soovidki vara ärgata, et selle kallal töötada, võib seegi olla piisav motivatsioon. Kas sul on midagi sellist, mis tundub nagu maailma kõige ägedam asi? Kas sa tegeled sellega suurima rõõmuga?

Armastus

Tugi. Hoituse tunne, turvatunne. Usun, et see on elus igati tähtsal kohal. Siinkohal ei pea tegu olema ilmtingimata romantilise suhtega. Võid tunda ka vanemate või sõprade armastust ja sellele toetuda. Muidugi tuleb armastada ja väärtustada ka iseennast.

Kui tunnen, et olen hoitud, julgen ka rohkem ebaõnnestuda, katsetada. Keegi püüab mu kinni ja lükkab hiljem uuesti voolu sisse, kui selleks valmis olen. Samas soovin ma ka ise toetav olla, kas siis kaaslase või sõprade jaoks. Ma kiirgan headust ja tõmban ka ise headust ligi, nii lihtne see ongi. Siinkohal saadan tervitused gümnaasiumiaegsele pinginaabrile ja armsale sõbrannale Alisale, kes pakub mulle hetkel hindamatut kirjutamistuge. Nimelt tuli ta kaasa mu ideega pidada väikseid “kirjutamiskohtinguid“. 2x nädalas teeme Skype’i lahti, paneme taimeri 30 minutiks käima ja veedame selle pooltunni arvuti kaamera ees teise pilgu all kirjutades. Enne ja pärast kirjutamist räägime protsessist, kirjutamisest, takistustest ja õnnestumistest. Täna õhtul teeme seda alles kolmandat korda, aga mul on tohutult hea meel, et me sellega alustasime! Mina vajan kindlasti natuke (või suisa palju) tagant torkimist ja kuna ka tal on soov kirjutada, saame imeliselt teineteisele toeks olla.

Sarnased postitused

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga