Kirjutamine | Podcast

Elu pärast kirjutamiskuud

NaNo nelik podcastis salvestamas

NaNoWriMo, lühidalt NaNo, sai ametlikult läbi, siis kui kalendris lõi ette detsembrikuu. 30 päeva ja 50 000 sõna – kas sain selle eesmärgiga hakkama? Teekonda alustades teadsin, et sellise hulga sõnade tootmine on minu jaoks tehtav. Kirjutan igapäevaselt päris palju. Konks on aga selles, et enamik sõnu ei lähe kirjutamiskuu arvestusse. Sõnad, mida toodan kellegi teise jaoks ja raha eest, on midagi muud. Mulle makstakse tekstide kirjutamise, toimetamise ja tõlkimise eest. Need on aga teistmoodi tekstid, mis ei toida mu hinge ja mis alluvad teatud reeglitele. Otsustasin neid mitte arvestada. Kui oleksin neid aga arvestanud, olnuks elu kirjutamiskuu lõpus kordades kergem!

Kus olin omadega enne lõpusirget?

Mitu päeva enne lõppu teadsin, et olen omadega maas. Vaja oli päris mitut spurti, et järjele saada. Arutasime seda kodus (korterikaaslane võttis ette sama teekonna) ja taipasime, et kõik on tehtav. Tundus, et tuleb paar päeva järjest lihtsalt 4000 sõna päeva kirjutada. Tavapärasest 1667 sõnast rohkem, aga täitsa tehtav, kui keskenduda.

Mis aga tegelikult juhtus NaNo viimastel tundidel?

Elu kujunes selliseks, et viimaks oli teisipäev, 30. november ja kell 19. Viis tundi lõpuni minna ja mul 9000 sõna kirjutamata. Oih. Igasugu tööasjad ja muud molutamised kõik tehtud, raskes trenniski käidud. Siis polnud enam mitte kuhugi peitu minna. Ei mingeid vabandusi. Ei mingit homset. Kohe praegu ja kiiresti! Nii me päris mitu tundi hullumeelselt klõbistasimegi. Ei olnud lihtne ega meeldiv. Vahetasin mitu korda asendit. Istusin laua taga. Aknalaua peal. Diivanil. Põrandal. Maagiline 50 000 sõna piir saabus, selg vastu nõudepesumasinat. Nägin kodu uuest vaatenurgast. Ma tõepoolest polnud varem nõudekale toetudes mitte kui midagi teinud. Lõpp saabus siis 23:10 ehk natuke enne keskööd. Kas oli hea? No, karjusin võidujoovastuse endast välja küll. Tehtud!! Ctrl+S ja fail kinni. Las ta istub nüüd seal omaette!

Mis edasi saab?

Mida ma selle failiga edasi teen? Ma pole seda avanud. Las ta olla. Seal oli mõne novelli idee ja hulganisti enesearengu raamatute väärilist kraami. Romaani sellest ei sündinud ning see polnudki eesmärk. Kuigi… tundus, et see kuupikkune kirjutamine avas minus mingid uued loovuskanalid. Paar ööd hiljem tuli minuni üks vinge romaaniidee, mille pärast esiti magamagi jääda ei suutnud. Kirjutasin selle kiirelt märkmetesse üles ja esitlesin hommikul Anitale. Hetkel pole edasi tegutsenud, aga üle pika aja tunnen, et see võiks olla miski, millega tööd teha. Üks võimalus on hakata suvaliselt sel teemal kirjutama ja vaadata, missugune peategelane välja koorub. Mul on olemas üldine idee, aga ma ei tea, kuidas see täpsemalt laheneb. Ei peagi teadma! Minu kirjutamistüüp ongi vaba ja loov, ma luban tegutsemise käigus lool tekkida. Teine variant on võtta kätte Chris Baty NaNo töövihik, mis aitab läbi erinevate harjutuste oma teost planeerida. See on mõeldud kirjutamiskuule eelnevaks perioodiks, et oma lugu pisutki ette valmistada. Tegelikult võib seda ka muul ajal romaani planeerimiseks kasutada. Kuna mina otsustasin kirjutamiskuul suvaliselt luua ning mitte lugu taga ajada, tundus see mulle liigsena. Nüüd aga, kui mul on konkreetne idee, võib see täitsa kasulik olla.

Mitmes NaNo see siis oli?

See oli minu kõige esimene lõpetatud NaNoWriMo ja ma olen enda üle uhke! Kirjutava inimesena areneb mu oskus küll ka igapäevaselt tööd tehes, sest on vaja nii mõndagi käigupealt juurde õppida. Vahel on vaja aga mugavustsoonist välja astuda ja natuke teistmoodi areneda. Kirjutamiskuu on selleks imeline võimalus. Usun, et tulevikus teen kaasa veel mõne NaNo. See on kasvõi mugavustsoonist välja saamiseks imeline kogemus. Kirjutamisoskus areneb just siis, kui sellega tegeleda. Sama on ju ka trenniga: su füüsilised võimed paranevad, kui sa oma kehaga reaalselt tööd.

Kuula podcasti 14. osa

Sain kokku oma armsate kirjutamiskaaslastega ning arutlesime ka podcasti uusimas episoodis selle üle, kuidas meil see NaNo siis läks. See on ühtlasi ka esimene podcasti osa, kus meid on korraga rääkimas rohkem kui kaks. Võimalik, et lähiajal tuleb teisigi vingeid külalisi, nii et hoia silmad lahti!

Podcast on leitav järgmistest keskkondadest:

Või kuula siinsamas:

Sarnased postitused

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga