Kirjutamiskuu
Kirjutamine | Podcast

Kuidas NaNoWriMoks ehk kirjutamiskuuks valmistuda?

NaNoWriMo ehk “national novel writing month” on rahvusvaheline kirjutamiskuu, mille juured ulatuvad aastasse 1999. See algas ühe mehe, Chris Baty unistusest… ei, pigem algas see entusiasmist ja optimismist. Ta elas ajal, mil internet oli samuti alles lapsekingades. Räägiti võimalustest. Räägiti kasvust. Kõik tundus võimalik. Nii koguski Chris kokku kõik innukad sõbrad ja üheskoos võeti endale 1 kuu romaani valmis kirjutamiseks. Enamikel kirjutajatest polnud plaani ega suurt lugu. Kõik juhtus protsessi käigus.

4 taipamist kõige esimesest NaNoWriMost

Need taipamised pärinevad NaNoWriMo looja, Chris Baty raamatust “No Plot? No Problem!”:

  1. Valgustumine on ülehinnatud – sa ei pea ootama mingit küpsusastet või kirjanduslikku valgustumist. Kirjuta kohe! Muidu jääd oma ideedest ilma. Kirjuta, kirjuta, kirjuta. Ja kui juhtudki valgustuse osaliseks saama, kirjuta ka selles olekus edasi.
  2. Tempo pealepanek mõjub kirjutamisele hästi – kui ajaline tamp on taga (kirjutamiskuu on ajaliselt piiratud, 30 päeva), pole su sisemisel kriitilisel toimetajal aega vahele segada. Nii saadki loo kirja. Kui sul on liiga palju aega käes, võid planeerimisse kinni jääda ja lõppkokkuvõttes mitte kuhugi jõuda.
  3. Sündmused juhtuvad ise – alustamiseks vajad vaid hägusat ideed või isegi mitte seda… vajad tahet! Kui alustad kirjutamisega, tulevad tegelased ise su juurde. Sündmused omakorda juhtuvad tegelastega. Iseenesest. Sest sinu aju on võimsam, kui arvatagi oskad. Sul on fantaasiat. Kogu lugu on sinu sees juba olemas. Luba tal enda eest asjad ära teha!
  4. Kirjutamine lihtsalt kirjutamise pärast tasub ära – kirjutamine on väga tänuväärt protsess. Võta seda kuud kui 30-päevast võimalust enesearenguks. Kui sa pühendud ja kirjutad, siis su oskused arenevad selle käigus. Tee ära!

Kas tasub siis kirjutamiskuuks ette valmistuda?

Tundub, nagu suuremat sorti ettevalmistust polegi vaja, et esimene mustand lihtsalt valmis saada. Usun, et siin ei tasu ka muretseda, kas see on kohe täiuslik. Ei ole. Täiuslikumaks muudad selle toimetamise käigus, mis juhtub palju hiljem. Esmalt tuleb aga kõik kirja saada. Kui sul pole teksti, pole ka midagi toimetada, nii et hakka pihta! Podcastis vestlesime samuti mõnest aspektist, millega alustades arvestada. Tõsi, liiga suurt ettevalmistust vaja ei lähegi, aga minimaalselt mõtle näiteks järgmisele:

  • aeg: aja planeerimine, kirjutamisrutiin
  • inimesed: lähedaste teavitamine, kirjutamissõbrad, kihlveod
  • keskkond: kirjutamiskoht, meeleolu
  • tööriistad: kirjutamisvahend, abistav teos, tootem/talisman

Planeeri NaNoWriMo jaoks aega

Kirjutamise raamidesse paigutamine ei pärsi loovust, vaid tekitab toetava süsteemi. 30 päeva on parajalt lühike. 30 päeva on parajalt pikk. Usun, et 30-päevaseid väljakutseid korraldatakse põhjusega. See on talutav raam. See on hallatav raam. 30 päeva suudad ikka oma elust kirjutamisele pühendada. Kuna selle ajaga tuleb kirja saada 50 000 sõna, tähendab see 1667 sõna päevas – eeldusel, et otsustad iga päev sama palju kirjutada. Tegelikkus on tõenäoliselt selline, et mõnel päeval saad kirja 100 sõna, teisel päeval spurdid 5000 sõnani. Vahet ei ole, kuidas täpsemalt seda teed. Palun sinult, et arvestaksid ajafaktoriga. Tekita endale rutiini aeg kirjutamiseks. Vajadusel mängi mõned plaanid ümber. Tee ainult täiesti hädavajalikke asju. Suured peod ja muud kohtumised oodaku pigem detsembrini.

Aja osas mõtle ka sellele, mis on sinu parim kirjutamisaeg. Hommik, õhtu, lõunapausi ajal, lühikeste sutsakatena muude toimetuste vahel või ühe pika sessioonina. Mis iganes sind kõnetab, kasuta seda varianti, mis sind enim toetab. Tee kirjutamine endale lihtsaks. Ja palun, ära varasta aega une arvelt!! Uni ja puhkus on üks baasvajadustest, ennetades läbipõlemist. Kannatavate geeniuste ajastu on läbi. Moodne kirjanik on eluterve ja teab, mis asi on magamine ja julgeb teha sirutuspause. Kui jutt juba baasvajadustele läks, mõtle läbi oma toiduplaanid. Jah, toit on tähtis. See hoiab nii su keha kui ka mõistuse töös. Varu toitu. Tee ühe päevaga korraga nädala portsud valmis, et toidukordade ettevalmistus miinimumi viia.

Leia kirjutamiskuu ajaks sobiv kogukond

Kui alustad kuupikkust rännakut kirjutamismaastikul, teavita esmalt oma lähedasi inimesi. Ütle neile, et järgmise kuu oled pisut enam oma mõtetes ega saa neile 100% tähelepanu pöörata. Kui ühine aeg on teile oluline, tehke konkreetsed plaanid, mil korraks oma protsessist välja tuled ja nendega kvaliteetaega veedad. Tähtis on teavitamine!

Inimeste osas mõtle ka, kas sul on mõnda sõpra-tuttavat, kes saab sind toetada. Millist tuge vajad? Kedagi, kes samuti kirjutab ja su kirjanikumuresid mõistad? Kedagi, kes lihtsalt õigel hetkel paar julgustavat sõna ütleb? Kedagi, kes sinuga kihla veab ja raha alles siis tagastab, kui sul kõik 50 000 sõna kirjas. Mõtle korra! Kui vajad kogukonda, siis seda võin mina pakkuda. Terve novembri kirjutame koos. Enamikel päevadel 2 korda päevas, nädalavahetustel pisut vähem.

Loo kirjutamist toetav keskkond

Kus kirjutamine sul kõige paremini sujub? Milline koht toidab sinu loovust? Kas eelistad kirjutada ühes kindlas kohas või vajab su loovus kohavahetust? Mõtle sellele. Pane kirja kõik kohad, kus võiksid kirjutada. Kui tegutsed peamiselt kodus, kujunda oma kirjutamispaik võimalikult mugavaks. Loo atmosfäär, mis sobitub just sinu protsessiga või ka loo meeleoludega (müstiline kujundus põnevuslugude jaoks jne.). Kirjutamisruumi loomisest olen varemgi kirjutanud ning samuti on meil olemas samateemaline podcasti episood.

NaNoWriMo tööriistad

Ilmselgelt vajad sa kirjutamisvahendit ja/või arvutit. Sõltub, milline kirjutamisviis sind enim kõnetab. NaNoWriMo jooksul võid esmaseid visandeid ja ideid kirjutada just paberile. Peamine “aga” on siin see, et sõnade ülelugemine võib tüütuks muutuda. Oot, aga miks see sõnade arv nii tähtis on? Sellest kirjutan pikemalt mõni teine kord! Igatahes vali vahendid, mis toimivad. Tõrges pastakas selle kiire kuu jooksul sinu sõber pole.

Võta ligi ka üks ilukirjandusteos, mille stiili ja sisu imetled. Unusta ära igasugused kuivad õigekirja- ja stiiliõpikud. Vähemalt NaNoWriMo ajaks. Neil on oma aeg ja koht, nimelt toimetamise protsessis, millel tahan rohkem peatud jaanuaris-veebruaris, kui su esmased 50 000 sõna on juba kirjas ja saanud aega settida. Kui sul tekib küsimusi, mis kõlavad umbes nii nagu “kui pikk on üks lõik?”, “kuidas dialoogi vormistada?”, “millise stseeniga alustada?” või “kuidas eraldada peatükke?”, siis vaata seda teost, mille kirjutamisprotsessi kaasasid. Uuri, kuidas su lemmikkirjanik on kirjutanud. Võta sealt eeskuju.

Tootem või talisman on ese, mis käivitab sinus tungi kirjutada. See saadab signaali, et nii, nüüd on tõsine kirjutamisaeg käes! Mõnes mõttes on see vajalik sinu jaoks. Sa lülitud oma loo lainele. Teisalt võib see olla ka signaal sinuga koos elavatele inimestele, et hetkel ei tasu sind segada. Sa kirjutad. Talisman võib olla ka looga seotud ja tekitada meeleolu. Chris Baty tõi siinkohal ekstreemsema näite (mis on ka NaNoWriMo logol): kui hakkad kirjutama, pane pähe sarvedega viikingikiiver. Kaugelt näha, et kirjutad! Samuti annab see sulle võimaluse oma kirjutamist mitte liiga tõsiselt võtta, kui tobedat mütsi kannad. Miks see oluline on? Ütleme nii: ma tahan, et sa võtaks 30 päeva ja 50 000 sõna tõsiselt. Ma tahan sedagi, et sa kogeks kirjutamist millegi mõnusana. See on luksus, mitte kohustus! Sul on võimalus 30 päeva iseendale ja oma loole pühendada. Kasuta seda!

Kas NaNoWriMo võib sinu jaoks alata?

Olgugi et tegelikult võid sa mis tahes kuu kirjutamiskuuks muuta, on ülimalt hea aeg teha seda just nimelt novembris. Tuhanded inimesed üle terve maailma kirjutavad. Sa pole üksi. Sa leiad kogukonna. Kas oled valmis? Millist abi või nõuandeid sa veel vajaksid? Anna teada! Kirjuta näiteks selle postituse alla kommentaar või leia üles Kirjutamiskohtingu Instagram (seal saad kõige kiiremini vastuse!).

Kuula podcasti 12. osa

Kirjutamiskuuks valmistumisest vestlesime ka “Kirjutamiskohtingu” podcasti 12. osas. Teeme selle ka ise kaasa. Mina kohtun kõigi kirjutamisentusiastidega peaaegu iga päev. Kirjutame koos 1 Pomodoro ehk 25 minuti jagu. Kohtumised argipäeviti kell 7 hommikul ja kell 21 (jah, enamikel päevadel saab lausa 2 korda koos kirjutada!). Väike paus on nädalavahetusel (kohtumine reede hommikul ja siis järgmine pühapäeva õhtul). Sellest kõigest kirjutan aga veel eraldi. Igatahes… Facebooki tuleb grupp, kus saab koos kirjutada ja mõtteid vahetada. See on TASUTA, nii et pole ühtki vabandust mitte liituda. See on sinu võimalus teistega koos oma lugu kirja panna!

Podcasti episoodi ettevalmistumisest leiad järgmistest keskkondadest:

Või kuula siinsamas:

Sarnased postitused

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga