Tantsuteraapia

Burlesk kohtus tantsuteraapiaga improvisatsiooniharjutuses

12. veebruaril jõudsin erinevate kokkusattumuste tõttu tantsuteraapia kursusele hilja ehk alles päeva teise ossa. Jäin ilma rituaaltantsudest, tangost, rahvatantsust… Ja ühtäkki seisin ringi keskel, ülesandeks näidata ette 5 burleskiliigutust, mille teised ära saaks õppida ja jäljendada. Mul polnud õrna aimugi, mis improvisatsioonidega teised terve hommiku tegelenud olid. Mind lükati ette ja ootamatult selgus, et just seda olukorda ma naudingi. Mu loov mõtlemine lülitus sisse. Mu keha oskas seda kõike. Mu mõistus genereeris kiirelt paar põnevamat liigutust. Sattusin improvatsioonile pühendatud päeval otse improvatsiooni südamesse.

Burlesk kui enesenäitamine

Burleskis on oluline enesenäitamine. Eraldi tantsustiiliks seda nimetada ei saa, sest muusika ja koreograafia sisu võib varieeruda seinast seina. Burleskis pole piiranguid ja fantaasia võib lennelda nii kõrgelt, kui sa ise soovid. Tegu on lavakunstiga, mille üks oluline komponent tundub olevat riiete eemaldamine. Aga mitte alati. Burlesk on tavaliselt erootiline, aga samas leidub ka koomilist ja poliitilist burleski. Lisaks tegelevad sellega peale naiste ka mehed. Mõnes mõttes on see nagu glamuurne striptiis, aga eri kehakujude osas tolerantsem: igaüks võib burleski teha, ei pea olema ülipeenike, mida näiteks stripparitelt eeldaks. Lühidalt: burlesk on etenduskunst, mis on mõeldud näitamiseks. Ütlen ausalt, et nii vähe-palju, kui ma esinenud olen, nautisin just seda näitamise osa. Huh, see tunne, kui lähed lavale ja kõik need inimesed saalis pühendavad oma jäägitu tähelepanu sulle!! (No võibolla kõik ei pühenda ka; tavaliselt särab prožektor näkku, nii et publikut nagunii väga ei näe.)

Aktsepteeri ja armasta end

Selleks, et end näidata, tuleb end esmalt aktsepteerida ja armastada. Vaid siis saavad sinu vaatamist nautida ka teised inimesed. Üha enam hakkan mõistma, kuidas burlesk õigel hetkel mu vaimse tervise päästis ja enesekindluse tagasi andis. Läbi burleski taasleidsin ma oma naiselikkuse. Vahet pole, et praegu ma sellega väga aktiivselt ei tegele ning liigun pisut teistel tantsuradadel. Südames on mul burleski jaoks jätkuvalt väga soe koht olemas. Kui esinemisvõimalused taas päevakajaliseks muutuvad, võtan uuesti oma soolonumbrid käsile või lähen ka mõnda rühmatundi.

Mida ma teistele näitasin?

Pikalt mõtlemisaega mul polnud, aga kiirelt meenusid burleskitundides õpitud põhitõed, mille siis kohe käiku lasin. Tantsuteraapia kontekstis demonstreerisin kaaskursuslastele 5 liigutust umbes-täpselt selliste kirjeldustega, nagu altpoolt lugeda võib:

  1. Sisened ruumi, annad teada, et sina saabusid, teed laval väikse tiiru, jõuad oma kohale, keskpunkti.
  2. Sirutad välja kauni pika jala, milles on (kujutletav) pitsservaga sukk. Sa tahad seda jalga ja sukapitsi näidata. Libistad sõrmedega alla, libistad üles.
  3. Ooo, aga sul on ka kaunid (kujuta ette) pikad kindad ja nõtked sõrmed! Sirutad käe välja, tõmbad teise käe sõrmedega näpuotstest õlgadeni.
  4. Ja õlad, neid oskad sa ju ometi võrgutavalt väristada. Võibolla kummardud natuke ettegi.
  5. Ja siis võtad kauni “showgirl” poosi, põlved viisakalt koos, üks jalg natuke teise ees, puus välja lükatud, et kõik kurvid paistaks, käed kurve rõhutamas.

Näitasin selle jada paar korda ette ning iga korraga tundsin järjest enam, kuidas olen justkui koju jõudnud. Iseendasse. Esmalt püüdsid teised liigutusi täpselt jäljendada, seejärel tõlgendada, kaunistada (muutes kvaliteeti, nt kiiremaks, aeglasemaks, lisades nüansse), varieerida… Viimase astmena nimetasin ühe sensuaalse loo (Lana del Rey muidugi) ning improviseerisime kõige selle varal üheskoos.

Improvisatsioonist

Mis oli selle harjutuse mõte? Päeva teema oli improvisatsioon. Selle jaoks on esmalt vaja aga materjali, mille varalt hakata improviseerima. Lähteülesannet. Ma olen nii rõõmus, et just mina sain tookord lähteülesande välja käia. Täiesti erakordne kogemus!! Eriti imeline oli see, et pärast mõningast itsitamist tulid teised ka asjaga kaasa ning üritasid endast parima anda. Järgmisel päeval sain veel komplimente, et minus on peidus õpetaja ja et julgesin selle ootamatu ülesande väga sirge seljaga vastu võtta.

Jäljenda – tõlgenda – kaunista – varieeri – improviseeri Improvisatsiooni raudvara

Burlesk kui tantsuteraapia

Usun, et burleski saab väga edukalt tantsuteraapias ära kasutada. Ka neis burleskitundides, kus mina käin, pole kellelgi kohustust esineda. Me teeme seda kõike iseenda pärast. Esinemine on magustoit ja mina armastan magusat, olgugi et peidan seda viimasel ajal suhkruvabade maiustuste ja jookide taha. Burleskitund annab seega hea võimaluse oma kehaga paremaks sõbraks saada. Avastada kurvid. Avastada võlud. Avastada eneseväljenduse nauding. Õppida ära mingid liigutused, koreograafiad. Õppida, tõlgendada, kaunistada, varieerida, improviseerida… Teha see kõik enda omaks. Võtta see kõnnak ja enesekindlus kaasa tööle, tänavale, kuhu iganes. Burlesk on pannud mind mõtlema, kuidas välja paistan. Seisan teadlikult puusa rõhutades. Lükkan rinna ette ja rühi ilusaks. Liigutan kätt elegantselt. See kõik tuleb ka mu uuel spordialal ehk bikini fitnessis kasuks. Lõpetuseks burleskiõpetaja kuldsed sõnad, mis aeg-ajalt tänaval kõndides ikka meelde tulevad ja alati muige tekitavad ning mida ma siis ka järgin:

“Kõnni nii, nagu kõik su eksabikaasad ja tulevased abikaasa vaatavad!” Foxy Suzy

Sarnased postitused

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga