Argipäev | Loovus | Podcast

Argiloovus ehk igapäevasuse võlud

Loovust omistatakse sageli vaid kitsale inimrühmale. Neile, kes tegelevad konkreetselt kunstilise eneseväljendusega. Muusikutele, kirjanikele, luuletajatele, kunstnikele. Ometigi pole loovus eksklusiivne omadus või anne, mida vaid vähestele väljavalitutele jagatakse. Tõtt-öelda on iga inimene loov. Ilma loovuseta on üpris võimatu igapäevast elu elada. Lihtsalt on nii, et mõned inimesed (nn. loovisikud) on otsustanud loovuses oma töö kujundada. Siin võib tuua võrdluse söögitegemisega: me kõik teeme mingil määral süüa, aga osa inimesi teeb seda professionaalselt, töötades näiteks restoranis kokana.

Salvestasin Alisaga (kahekesi koos on meie nimi tegelikult Loovõlurid) Kirjutamiskohtingu podcasti 7. episoodi, kus vestlesime just nimelt argiloovusest. Võtan teema selles postituses kokku, lisan ehk mõne uue mõttegi ja viitan lõpus podcastile. Mine kuula! Ja kirjuta postituse alla kommentaar, kui sul on sel teemal midagi öelda. Arutlen hea meelega.

Mis on argiloovus?

Loovuse levinud definitsiooni kohaselt on see uue ja samas kasuliku ühendamine. Kui mõtled välja midagi uut, aga sellel puudub praktiline väärtus, läheb see suure tõenäosusega lihtsalt tühja. Vahetevahel võib tunduda vahva järjest loovaid ideid välja tulistada – tunnistan, et naudin sellist loomepuhangut -, aga kui neil ideedel puudub väärtus, jäävadki need vaid mõteteks. Tõeliselt head loovad ideed muutuvad tegudeks ja teevad maailmast elamisväärsema paiga.

Samas ei tähenda loovus alati millegi täiesti uue leiutamist. Ülimalt väärtuslik on ka olemasolevate ideede, nippide, meetodite jms. kombineerimine ehk süntees. Seda saab teha igaüks. Sinu unikaalsed elukogemused ja teadmised vormuvad millekski erakordseks. Ainult sina saad need tükid teatud moel kokku panna. See hetk, kui kõik paika klikib, on tõesõna maagiline ja pingutust väärt.

Argiloovus on põhimõtteliselt omaenda reaalsuse loomine. Sinu elu ongi suurim kunstiteos. Mida enam mõtlen elamisest kui loovast protsessist, seda enam tahan vägevaid asju korda saata! Kummalisel kombel hakkasin ka lastesaamisest 10 korda entusiastlikumalt mõtlema, kui keegi ütles mulle, et lapse kasvatamine on loov – ma saan võimaluse kujundada (muidugi mitte kedagi sundides) isiksust. Totaalne vau!

Sel hetkel, kui probleemiga silmitsi seistes või mõnes muus olukorras, astud välja rutiinist ja teed midagi teistmoodi, oledki loov.

Igapäevaelu planeerimine kui loovuse väljendus

Argiloovus ärkab igal hommikul samal ajal, kui ka sina ärkad, sest päeva planeerimine on loov ülesanne. Võimalik, et mõtled juba eelmisel päeval läbi, kuidas su päev kujunema hakkab. Ja mõned asjad on juba nädalaid või kuid varem kalendris kirjas. Ometigi toimuvad väiksemad või suuremad nihked just hetkes, just tänases päevas. Pead muutuvate faktoritega kohanema ja kiirelt reageerima. Vahel on vaja suisa lemmiktegevusi ümber tõsta, sest elu tahab vägisi vahele trügida. Loovus annab sulle enda elu üle kontrolli. Kui miski läheb valesti, pöörad selle loovust rakendades taas endale soodsasse suunda.

Planeerimise alla võib asetada ka mitte nii igapäevased sündmused nagu reisid või üritused. Ka nende puhul tuleb sul esmalt idee genereerida, plaan kokku panna, vastavad majutused-lennud-atraktsioonid-reisikaaslased (või sobiv reisikorraldaja) leida, kohvrid pakkida ja enda äraolekul elu korraldada (kes vaatab koduloomade või taimede järele jne.).

Igapäevaseid loovaid tegevusi

Argiloovuse kasti võib asetada ka sellised tegevused nagu:

  • kokkamine – eriti siis, kui kasutad retsepti kõigest inspiratsiooniks ja lähed kulinaarsetele maastikele uitama
  • riiete sobitamine, stiili loomine – sinna võid lisada ka sõbranna, õe-venna, isa kapist leitud riideesemeid
  • meikimine, välimuse sättimine (sellest eraldi allpool)
  • kodus koristamine, süsteemide loomine (igal asjal on oma koht, mille just sina sellele määrad)
  • õnnitluskaartide joonistamine, isiklike õnnesoovide väljamõtlemine
  • teist teed pidi koju või tööle minemine

Enesekuvandi loomine

Eraldi tasub käsitleda enesekuvandi ehitamise loomingulist protsessi. Sina ise oledki kunstiteos. Kas mõtled sellele, kuidas maailm sind näeb? See ei käi ainult välimuse kohta, vaid hõlmab ka seda, mida ja kuidas iseenda mõtetest jagad. Mina ise mõtlen päris palju, kuidas end sotsiaalmeedias või kasvõi selle blogi kaudu väljendan. Ma tean, mida tahan jagada, mis väärib jagamist. Ma ei jaga absoluutselt kõiki aspekte oma elust. Midagi jääb alati omal moel minu enda saladuseks, mida teavad ehk ainult kõige lähedasemad inimesed. Olgugi et pealtnäha jagan sotsiaalmeedias üpris sageli, siis see on ikkagi kureeritud sisu. Ma tean, kellena ma tahan maailmas esineda. Mu identiteedi põhilised ehitusklotsid on näiteks sportlane ja kirjanik.

Minust on saanud ka see naine, kes välimusele rõhku paneb. Mõnes mõttes on see burleski ja lavakogemuse vili. Mõnes mõttes valmistab see mind ette tulevikuks, mil nappides sädelevates bikiinides lavale astun (bikini fitness). Mulle meeldib ilus olla. See, milline ma välja näen, annab palju aimu ka mu sisemusest. Väline peegeldab sisemaailma. See ei pruugi igaühe puhul kehtida, aga minu puhul kehtib. Ja ma ei varja enam ammu (ega tunne piinlikkust), et välimus (ja keha) on mulle oluline. Las olla! See tähendab ühtlasi, et toitun tervislikult, magan välja ja teen trenni. Ma elan kauem ja suudan ühiskonnale kasulikum olla, pakkudes ka igasugu põnevaid ideid välja.

Miks argiloovus oluline on?

Argiloovusele tähelepanu pöörast taipad, et loovus ümbritseb sind igal sammul. See ei ole eraldi kanaldatav protsess, see on kogu aeg sinuga. Kui seda tähtsustad, õpid igasuguseid võimalusi paremini märkama ning hakkad teisiti mõtlema. Su elu ei ole hädaorg. Su silmad on avatud ja näevad pääseteid ka kõige keerulisemates olukordades. Ära karda elada, loovus päästab su alati.

Usun, et argiloovus on imeline lohutus ka neil päevadel, kui sa ei suuda nn. pärisloovusega tegeleda. Neil päevil, kui sa näiteks ei kirjuta. Oma energiavarusid võid täita ju hoopis teiste loovate tegevustega. Pole vahet, kas tegu on kodu koristamise või kokkamisega – see toidab! Ühel hetkel oled piisavalt “täis”, et taas “päriselt” luua. Nii tegin ka mina aastaid tagasi endaga rahu: kui ma pikalt ilukirjandust ei kirjutanud, siis tegelikult oli mul blogi ja igapäevaselt lõin ka raha eest tekste. Mu kirjutamismuskel kasvas aeglasemalt, aga ikkagi kasvas. Mõtle ka sellele, et omaenda reaalsust luues, muudad elu tähendusrikkamaks. Sa ei kulge niisama ühest aastast teise, sinul on võim kulgu suunata.

Pea meeles, et igaühes meist on peidus looja, sest sa lood omaenda reaalsust. Loo oma elu just selliseks, nagu ise tahad! Võti on sinu enda käes.

– argitarkus –

Kuula podcasti!

Argiloovuse teemadel arutlesime ka ühel ilusal kevadisel (kevade esimesel!) pühapäeval. See postitus ongi selle podcasti episoodist ja selle märkmetest (teen alati enne slaidid põhipunktidega) inspireeritud. Kui see teema sind kõnetab, saad podcastist lisa kuulata.

Podcasti leiad nendest keskkondadest:

Või kuula siinsamas:

Sarnased postitused

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga