Paber
Loovus | Podcast

Kirjutamisblokid: mis need on ja kuidas sellest jurast välja tulla?

Kui oled vähegi loovalt kirjutamisega tegelenud, siis kirjutamisblokk on tõenäoliselt ühel või teisel hetkel end su teele üles seadnud. Kohati tundub, et kirjutamisblokke mainitakse igas filmis või raamatus, kus tegelaseks on kirjanik. Kas sellest võib järeldada, et need on kirjutamisprotsessi loomulikud osad? Jah. Samas ei tasu kirjutamisblokke ega mis tahes muid loovusblokke karta. Need on blokid, mitte täielikud seisakud. Blokke saab purustada. Blokke saab ületada. Vestlesime sel teemal podcastis ja võtan blokkide temaatika kokku ka siin (olles samal ajal mõnevõrra kirjutamisblokis kinni).

Mis on kirjutamisblokk?

Kirjutamisblokk on see aeg su kirjutamisprotsessis, kui sa ei suuda mingil põhjusel kirjutada. See võib tekkida, kui muu elu kirjutamisele sisse sõidab ning kogu su tähelepanu ja energia endale nõuab. Sel juhul pole sul kirjutamiseks lihtsalt füüsiliselt aega. Samas võib kirjutamisblokk ette tulla ka siis, kui aega on, aga motivatsioon puudub. Selline olukord võib tekkida, kui sa oma loosse või võimetesse piisavalt ei usu, et jätkata. Tegu võib olla ka inspiratsiooni puudumisega, kui näiteks ideed loo jaoks otsa saavad ja pea on tühi – sa ei tea, mis suunas peaks su lugu edasi liikuma. Selline olukord on sage, kui sul puudub konkreetne plaan – sa pole loo sündmustikku paika pannud või tegelastega piisavalt tööd teinud, et suudaksid välja mõelda, kuidas nad peaksid edasi tegutsema. Ma ei taha väita, et lugu kirjutama asudes peab kõik 100% paigas olema. Plaani puudumine võib tähendada ka seda, et sul puudub põrumisplaan – tegevuskava/hädaabinõu selleks hetkeks, kui blokiga silmitsi seisad.

Kuidas blokkidest võitu saada?

Blokkidest jagu saamiseks on mitu erinevat meetodit. Konkreetse tegutsemisviisi valik sõltub sellest, millega täpsemalt vastamisi oled.

  • Kirjuta iga päev kasvõi 5-10 minutit. Olgugi et see tundub esiti vähe, on see rohkem kui 0. Tagasi rajale saamine algab väikestest sammudest. Kui kasvõi ühe lause kirja saad, oled selle lause võrra edasi liikunud.
  • Kirjuta mida iganes muud kui oma lugu. Hoia loovust elus näiteks Instagrami postituste tekste mõeldes, toidublogi kirjutades, tööalaseid meile põhjalikumalt läbi mõeldes või unenägusid kirja pannes. Ka päevaplaani tegemine ja paberile kirja panemine aitab sul käe kirjutamise vallas lahti saada.
  • Lase mõtted tühikäigule, ära tarbi uut informatsiooni. Eemaldu sotsiaalmeediast, jaluta õues, ära loe ajalehti ega tarbi uudiseid. Ole natuke iseendaga. Peagi võid tunda tungivat vajadust taas luua, sest tühikäigul olles saavad mingid killud paika loksuda. Sellest vestlesime pisut ka eelmises podcasti lühiepisoodis, mil looduses tühikäiku otsisime. Kuula siit!
  • Kui oled väga mõistuspärane inimene, kes peab alati põhjuseid teadma, analüüsi, miks rajalt kõrvale kaldusid. Pane kõik kirja! Leia bloki põhjus ratsionaalsel teel.
  • Muuda kirjutamisprotsess enda jaoks võimalikult mugavaks ja lõbusaks. Alusta näiteks mugava tooli ja laua hankimisest või naljaka pildiga märkmiku ostmisest. Avasta kirjutamises rõõm!
  • Sukeldu igatpidi loovusesse: ümbritse end loovusest (ja kirjutamisest) huvitunud inimeste, podcastide, raamatute, YouTube’i videotega.
  • Tee endale põrumisplaan: mõtle välja tegevused selleks ajaks, kui blokk tuleb. See on pigem ennetustöö. Kui jama majas, on sul hea meel, et oskasid seda ette näha ja ära hoida.
  • Leia endale või loo ise kirjutamiskogukond. Sul võiks olla vähemalt üks sõber, kellega saad kirjutamisest rääkida. Sa ei pea talle oma loomingut lugeda andma, kui ei soovi, aga oleks hea, kui saad oma protsessist rääkida. Ta ei pea ise kirjutama, aga ta peab olema valmis sind ära kuulama ja võibolla ka nõu andma. Võimalusel võid ka kirjutamisgrupiga liituda.

Minu praegune blokk

Kui ma vähegi midagi kirjutan, kas ma tegelikult olen blokis? Mu sisetunne ütleb, et praegu pigem olen. Jah, ma olen loov Instagrami postitustele tekste kirjutades. Samas ei suuda ma “tõelise” kirjutamisega tegeleda. Õpik on natuke varjusurmas. Täiendan seda ainult nii napilt, kui hädapärast vaja on: veendun, et mul on igal pühapäeval oma kirjutamisgrupile uus ülesanne ette sööta, aga suuri lahmakaid teksti ei kirjuta. See blogi on ka pisut vaikseks jäänud. Osalt seetõttu, et kolisin WordPressist sellele lehele, et hiljem ka e-kursused lehega liita. Välja ei paista, aga taustal tähendab see tohutult tööd. Suurem osa sellest tööst on hetkel tegemata, sest aju kipub kokku jooksma, kui taban end mõttelt, kui palju seda kõike on. Tegelikult vaikselt siiski nokitsen ja loodan peagi millegi eriti vägevaga välja tulla.

Tööalaselt kirjutan ma iga päev, sest mu ametinimetus – technical writer – lihtsalt nõuab seda. Sealgi tuleb mul mõnevõrra loovust kasutada, aga see pole päris see. See pole see hinge toitev loovus, mis tekib siin blogis või õpikut kirjutades või ilukirjanduslike tekstidega töötades. Selle loovuse kraanid, kus pean palju midagi väga uut ja samas endale olulist leiutama, on natuke kinni. Samas… tantsukraanid on hakanud end lahti keerama. Otepääl, Marguse spordibaasis jooksulaagris (kus ma aga ühtki jooksusammu ei teinud) tantsisin tundide kaupa, sest keha hakkas automaatselt liikuma. Ühtlasi olen ka kodus ja A le Coq Arena parklas tantsinud – mulle meeldivad suured avarad platsid, minu väljenduslik liikumine vajab ruumi. Peas tiksub mitmeid sooloideid, sest… juunis avaneb võimalus esineda. Küll kinnises seltskonnas ja suletud uste taga, aga esinemine on ikkagi imeline! Olgu, olen enda vastu hell. Mu loovus pole täielikult blokeeritud. See liigub kõigest teistel radadel. Ja küll ma kirjutamise juurde tagasi tulen. Alustades kasvõi siitsamast… postitusest kirjutamisblokkide kohta, mis inspireeritud paar nädalat tagasi salvestatud podcastist. Tundub, et tihti ongi abiks see, kui on midagi, mille põhjal kirjutada. Sestap ongi need podcastid mulle endalegi vajalikud, et loovusega kontakti hoida.

Kuula podcasti 9. osa

Kirjutamisblokkide osa on esimene, mille salvestasime mu uues kodus sinisel rõdul. See rõdu on üks imeline soe koht, kus mul loovus voolab. Samuti on see imeline koht niisama olemiseks. Ja olgugi et rõdu on klaasitud ja kõik helid välja ei jõua, siis kujutan ette, et eksklusiivselt said nii mõnedki naabrid meie podcasti sisu teist kõigist varem kuulda. Ka neid juppe, mille Alisa välja lõikas.

Podcasti leiad nendest keskkondadest:

Või kuula siinsamas: 

Sarnased postitused

Üks kommentaar

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga